Trvalá depilace – chloupků vás zbaví laser

Pravidelné holení citlivějších tělesných partií obvykle provází vyrážky a zarůstání chloupků. Chcete-li se zbavit nežádoucího ochlupení už napořád, řešením je trvalá depilace. Spolehlivou metodu, jak se mohou muži a ženy vypořádat s ochlupením, nabízí epilační lasery. Zjistěte, jak fungují.

Výhody trvalé depilace

Pokud vás nebaví periodické docházení ke kosmetičce, která vám potře zvolené části těla voskem, přiloží netkanou textilii a poté strhne vosk i s chloupky, využijte trvalé depilace. Po sérii laserových ošetření chloupky prostě zmizí, protože světlo ničí cibulky, z nichž rostou. Z hlediska investice vás permanentní odchlupení vyjde dokonce levněji, než celoživotní holení.

Vytrhávání chloupků z nohou, rukou či hrudi strojkem nebo voskem nepatří mezi příjemné zákroky. Také proto je trvalá depilace tak populární. Chodí na ni dokonce i muži, třeba kulturisté, kteří potřebují hladkou kůži, aby vynikly jejich vypracované svaly. Ženy se pomocí laseru zbavují porostu především v podpaží a v oblasti pohlaví. Častá také bývá terapie ve tváři, když se některým dámám začne v důsledku hormonální nerovnováhy tvořit pod nosem knír. Sice si mohou jednou za 14 dní dojít na jeho odstranění pomocí voskové náplasti.  Jenže tento způsob vytržení obvykle provází otok a zanícení zvlášť v teplých měsících roku. Někdy vzniká i nežádoucí pigmentace.

Jak a čím způsobí laser trvalou depilaci

Paprsek sjede, laicky řečeno, po pigmentu do vlasové cibulky, kterou spálí a tím ji nenávratně zničí. Přesto se musí trvalá epilace opakovat, protože chloupky nám stejně jako vlasy nerostou všechny najednou. Obvykle máme asi jen třetinu cibulek aktivních a právě ty laser zneškodní. Zbývající dvě třetiny se nejprve musí dostat do fáze růstu. Proto je nutné podstoupit proceduru asi měsíc od prvního zásahu znovu. Počítejte tedy s 5 až 7 návštěvami, než vás kompletní porost opustí navždy.

Jak se připravit na trvalou depilaci ochlupení

Laserové ošetření se řadí mezi neinvazivní metody, kdy zůstáváte při plném vědomí a pak odcházíte domů. Před trvalou depilací si ale nesmíte chloupky vytrhávat, protože byste tím snižovali účinnost paprsku. Další kontraindikací bývá silně opálená pleť. Proto se na trvalou depilaci stejně jako na většinu ostatních estetických procedur objednávejte v chladnějším období roku. Chodíte-li do solária, bude nutné si ho alespoň 14 dní před a po zákroku odpustit. Ideální je, když se večer před trvalou depilací oholíte běžným holítkem.

Po ošetření bude ozářená plocha citlivější a rozhodně se vyhněte koupání ve veřejných bazénech a rezignujte i na domácí vanu. Také počkejte minimálně dva týdny se saunováním a vyhněte se intenzivním sportovním výkonům. Pocení by totiž mohlo způsobit lokální zanícení po trvalé depilaci. Logicky se vyhněte i silným deodorantům, které by vás pálily. Kůže sice nebude poškozená, ale chovejte se k ní pár dní šetrně, ať má čas se regenerovat, jak vaše tělo odbourává zničené cibulky.

Jako u ostatních beauty služeb, neriskujte ani u trvalé depilace jen kvůli výhodnější ceně nějaké pofidérní salony. Nízká taxa tam obvykle maskuje neodbornost a zastaralou repasovanou techniku s nízkou účinností. U diletantů vám rovněž hrozí spáleniny. Vždy se proto informujte na stáří a kvalitu laserů a jděte tam, kde mají ty nejmodernější. Podobně jako u počítačů se vybavení pracovišť estetické medicíny posouvá každoročně vpřed. Navíc mají špičkové lasery i chlazení, aby byla trvalá depilace téměř bezbolestná, tak investujte do kvality, ať máte klid.

Petr Kratochvíl