Pronájem bytu v Olomouci: jaké jsou hlavní (ne)výhody pronájmu přes realitní kancelář?

Ceny za pronájmy bytů v Olomouci se drží celorepublikového trendu a postupně se zvyšují. Velký boom byl zaznamenán zejména v roce 2018; od té doby nájmy bez ustání rostou.Pokud máte k dispozici bytový prostor a zvažujete jeho pronajímání, nejspíš si budete klást otázku, zda celý proces svěříte do péče realitní kanceláře, nebo si budoucího nájemníka najdete sami. Níže najdete důležité informace a hlavní specifika, která vám pomohou se správně rozhodnout.

Pronájem bytu v Olomouci – skutečně se vyplatí využít služeb realitních kanceláří?

V současnosti působí v Olomouci široká škála realitních kanceláří, které vám dokáží celý proces značně ulehčit. Největší výhodou je časová úspora – realitní kancelář za vás vyřídí veškeré papírování, sestaví pro vás smlouvu o pronájmu a zároveň si nebudete muset lámat hlavu s organizací prohlídek. Také se vyhnete případnému špatnému odhadu za výši měsíčního nájmu a můžete využít obecných zkušeností a přehledu realitních makléřů.

Jak je to s poplatky

Nic není zadarmo a to samozřejmě platí i pro služby realitních kanceláří. Připravte se proto na placení provize makléřům a zvažte, jestli pro vás nebude finančně výhodnější provést celou akci na vlastní zodpovědnost.

Realitky také často za účelem zrychlení celého procesu uměle snižují cenu nájmu; je proto dobré mít alespoň základní přehled o aktuálních cenách ve vaší městské části. Cena za metr čtvereční v centru Olomouce bude pochopitelně vyšší než v Neředíně nebo Holicích.

Jaké jsou oproti tomu výhody pronájmu “na vlastní pěst”?

Pokud se rozhodnete, že byt pronajmete bez využití třetí strany, ušetříte tím na poplatcích a zároveň můžete v očích některých potencionálních zájemců zvýšit zájem o nabízený byt. Málokomu se totiž chce platit provize spojená s pronájmem přes realitní kancelář. Zároveň jste svými pány, můžete sami a nezávisle rozhodnout o výši nájmu a máte větší prostor při určování budoucího nájemníka.

Osobní pronájem přináší starosti navíc

Jak bylo zmíněno výše, hledání ideálního nájemníka vám může mírně zkomplikovat život a přidat starosti například s právními záležitostmi. Pokud v této oblasti nemáte zkušenosti, může se z celého procesu stát nepříjemný “požírač” času. Bude nutné zajistit prohlídky, zmapovat aktuální situaci na trhu, stanovit cenu, zorganizovat předání bytu…

 

Jaké řešení je tedy pro mě ideální? 5 hlavních výhod obou způsobu pronajímání

Pokud váháte, jak se rozhodnout, projděte si níže shrnutí a některé další výhody, které vám přinese pronájem přes realitní kancelář a pronájem přímý.

Výhody pronájmu přes realitní kancelář

  • vyřešení právních záležitostí, sestavení smlouvy
  • časová úspora
  • střízlivý odhad ceny nájmu, přehled o trhu
  • makléři mají bohaté zkušenosti a často správně odhadnou vhodného kandidáta
  • profesionalita, zodpovědnost

Výhody přímého pronájmu

  • sami stanovíte výši nájmu
  • volba nájemníka zůstává na vás a můžete se tak vyhnout případným neshodám
  • ušetříte za poplatky realitním kancelářím
  • vyhnete se možnému umělému snížení ceny nájmu
  • předejdete ztrátě kontaktu s nájemníkem i bytem samotným

Zlatá Olomouc, se kterou máte napůl vyhráno

Nyní byste měli mít základní přehled o tom, kterou cestu pronájmu zvolit. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zkuste nejprve zhodnotit svou kapacitu a cestu přímého pronájmu, pro pomoc realitní kanceláře můžete sáhnout vždy.

A v žádném případě si nezoufejte; už jen to, že vlastníte bytový prostor v Olomouci, srdci Hané, vám poskytuje vyhlídky na růžovou budoucnost. Pokud máte osobní zkušenosti s pronajímáním bytu v Olomouci, podělte se s nimi v komentářích!

Petr Kratochvíl