Jak zmírnit stres z cesty ještě než začne

Není parkování jako parkování. Obzvlášť speciální záležitostí je parkování u letiště. Proč? Za prvé jeho realizace musí klapnout na první pokus. Odlet letadla nelze posunout a předletové procedury přeskočit a je nemyslitelné něco z toho zmeškat kvůli problémům s parkovacím místem. Za druhé je obvykle doprovázené mimořádným stresem i pro ty, kteří jinak zvládají řízení ve velkoměstě na jedničku. Protože ať si říká kdo co chce, létání je pro člověka hodně nepřirozené a podvědomí zapíná varovný signál, aniž bychom si to uvědomovali. Očekávání letu a navíc starosti s balením zavazadel, dětmi a dalšími členy rodiny nikomu nepřidají  A za třetí po úspěšném zaparkování auto  “zůstává samo” po několik dnů, či dokonce týdnů.  Co když se mu něco stane? 

Všechno zlé je pro něco dobré

Po parkování v blízkosti letišť je velká poptávka. Důvody, proč se do Prahy (nebo do jiného města, odkud se odlétá)  a k terminálu nevypravit hromadnou dopravou, jsou různé; nicméně je jisté, že většina lidí se rozhoduje pro vlastní vůz. A to je dobře i špatně zároveň. Špatně proto, že plochy kolem letišť jsou nacpané k prasknutí a hustý provoz je určitě trnem v oku místních obyvatel. A dobře proto, že provozovatelé se překonávají v různých nabídkách a dovedou stlačit ceny docela nízko. Jaké typy parkování letiště Ruzyně nabízí? 

Parkoviště All Inclusive

Nejpohodlnějším způsobem parkování je volba parkoviště s obsluhou. Při zvolení této alternativy po příjezdu na letiště (tam na kratší dobu můžete zastavit zdarma) předáte klíč od auta řidiči, který vaše auto zaparkuje na předem zarezervovaném parkovacím místě. Když se po příslušné době vrátíte na letiště, kontaktujete poskytovatele parkování, aby bylo vše auto urychleně vyzvednuto a přivezeno za vámi na letištní terminál.V ideálním případě tam bude stát v okamžiku, kdy budete opouštět terminál. Přítomnost živé obsluhy přímo na místě je velkou výhodou. Snadno vykomunikujete zpoždění a další problémy.

Personál zde  funguje dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu a  můžete se na něj s důvěrou obrátit. Dříve tento typ parkování zejména využívali podnikatelé disponující menším množstvím času. To proto, že se jedná o jednoznačně  nejpohodlnější a nejrychlejší způsob dopravy na letiště a od něj. Protože po luxusu dnes touží každý, dopřává si ho v současnosti stále více lidí napříč různými sociálními vrstvami.

Napůl privátně, napůl hromadně

Kyvadlová doprava je často zmiňována jako levnější alternativa k parkování s obsluhou a dlouhodobému parkování. Vaše auto bude zaparkováno na hlídaném parkovišti v blízkosti letiště. Z parkoviště vás i vaše zavazadla zdarma  minibusem dopraví k terminálu. Vzhledem k tomu, že parkoviště není přímo v areálu, musíte si na transfer k terminálu naplánovat ještě pár minut. 

Myslí se na všechno

Parkování nabízí také letiště přímo ve svém areálu a může se stát (např. mimo sezónu dovolených), že jeho nabídka bude zajímavá. Samozřejmostí jsou i speciální parkovací místa na letišti pro určité skupiny lidí. Přímo u terminálu jsou například bezbariérová parkovací stání pro vozíčkáře a osoby s poruchou chůze a zraku, aby se vyhnuli dlouhým vzdálenostem. K tomu však musí mít osoba průkaz ZTP. Zaměstnanci letiště často poskytují své vlastní invalidní vozíky a podpůrný personál, pokud je postižení specifikováno při rezervaci letu.

Vadí vám při cestování prostoje způsobené čekáním na přestup nebo taxi? Preferovali byste letiště s obsluhou?

Petr Kratochvíl