Jak se zbavit tuku aneb 10 jednoduchých kroků, které vás dovedou k ideální váze

Máte nadváhu, a tak usilovně přemýšlíte, jak se zbavit tuku? Nezamlouvají se vám však „tvrdé dietní režimy“ a proto hledáte nějakou schůdnější cestu? Takovou, která vás dovede k cíli pohodlněji, a přitom zcela spolehlivě? Nutno uznat, že na to jdete rozumně. Hladovění a všelijaké extrémní diety, to je něco, čemu byste se měli zdaleka vyhnout. A to hned ze tří důvodů. Jednak proto, že příliš radikální řešení může ohrozit vaše zdraví. Zadruhé kvůli prokazatelnému faktu, že rychle shozené kilogramy většina lidí zase brzy nabere zpět. A jaký je třetí důvod? Pomalejší hubnutí je zkrátka mnohem přirozenější a snesitelnější, což zvyšuje vaše šance, že boj s nadváhou předčasně nevzdáte.

A která z cest za ideální váhou je tedy nejspolehlivější? Jaké kroky je třeba podniknout? Buďte v klidu! Rozhodně nejde o nic, co byste nedokázali zvládnout. Hned uvidíte!

Jak se zbavit tuku a proč je „rozumná“ váha důležitá

Někdo si „normální“ tělesnou hmotnost dokáže udržet v podstatě po celý život. Pro stále větší procento světové populace to však taková samozřejmost není. A přestože existují i opačné extrémy, faktem je, že přibývá zejména takových jedinců, kteří bojují s obezitou. V České republice o tom ostatně víme své.

Jisté každopádně je, že „rozumná“ váha má pro člověka velký význam. A to především s ohledem na zdraví. Obezita je totiž spojena s celou řadou mnohdy závažných onemocnění, jimž je však možné se s trochou dobré vůle vyhnout. Jak? Chce to jen příliš neztloustnout! Anebo, pokud už k tomu přece jen dojde, zase se nadbytečných kilogramů zbavit. Jak ale na to? Jak se zbavit tuku, jestliže máte zcela zřejmou nadváhu?

BMI a jeho význam

Chcete dosáhnout ideální hmotnosti? A víte vůbec, o jakou hodnotu se ve vašem případě jedná? Že nevíte? Kolik by měl mít člověk kilogramů, je do jisté míry individuální záležitost. Souvisí to samozřejmě s tělesnou výškou, ale třeba také s pohlavím nebo s věkem. Proto, aby se byl každý schopen lépe zorientovat a zjistit, jak na tom se svou hmotností asi tak je, byly zavedeny „váhové“ kategorie, které si hned připomeneme. Ano, řeč je o BMI. Svůj „Body Mass Index“ zjistíte díky BMI kalkulačce, kterou na internetu snadno najdete. Výsledek vám poslouží hlavně k tomu, abyste si uvědomili, zda je váš problém s nadváhou poměrně snadno řešitelný nebo jestli už dosáhl nebezpečných „rozměrů“. Zkrátka budete vědět, kolik vás přibližně čeká práce.

Orientační tabulka BMI

Rozmezí BMI Váhová kategorie
Méně než 16,5 Těžká podvýživa
16,5 – 18,5 Podváha
18,5 – 25 Ideální hmotnost
25 – 30 Lehká nadváha
30 – 35 Obezita 1.stupně
35 – 40 Obezita 2.stupně
40 a více Obezita 3.stupně

10 kroků, které vám přinesou výsledky

Chystáte se zhubnout? Rádi byste se zbavili přebytečného tuku? Věřte, že toho dosáhnout lze, i když to někdy může být trochu složitější. Abychom vám pomohli, připomeneme si věci, které jsou ve vaší situaci důležité. Ať už jste se pro redukci hmotnosti rozhodli kvůli svému zdraví nebo jen proto, abyste měli lepší postavu, svého cíle nejlépe dosáhnete díky těmto deseti krokům:  

  1. Nesportujete? Co nejdříve začněte! A pokud už se nějaké fyzické aktivitě věnujete, zvyšte pravidelnou zátěž!
  2. Snižte příjem kalorií. Zkuste si sestavovat jídelníček, který bude obsahovat alespoň o 300 kcal méně, než kolik činí váš doporučený denní kalorický příjem, jehož výši zjistíte opět díky speciální kalkulačce, kterou najdete na internetu. Kalkulačce, které se, jak jinak, říká „kalorická“
  3. Do stravy zařaďte především bílkoviny (kvalitní maso, netučné ryby, luštěniny, ořechy, vejce atd.)
  4. Cukry omezte na minimum. Téměř ze všech vědeckých studií vyplývá, že jsou největší překážkou  dosažení a také udržení ideální váhy
  5. Tzv. rychlým cukrům se vyhněte obloukem! Najdete je převážně v „cukrovinkách“, ve většině džusů nebo třeba v medu. Velice snadno se přeměňují na tukovou tkáň!
  6. Dodržujte pitný režim. Ideální je čistá voda, ale můžete si dopřát i bylinkové čaje nebo šťávu z nejrůznějších druhů zeleniny
  7. Jezte hodně zeleniny a o něco méně ovoce (v ovoci jsou také cukry, nicméně i řada důležitých vitamínů)
  8. Vyhýbejte se alkoholu! Jde o „prázdné“ kalorie. Hubnutí jde bez konzumace alkoholických nápojů mnohem lépe!
  9. Dostatečně odpočívejte a pravidelně spěte. Regenerace organismu je pro jeho správné fungování, a tedy i pro dosažení a udržení ideální váhy nesmírně důležitá
  10. Plánujte a sledujte své „pokroky“. Plánováním jídelníčku a fyzických aktivit svoje hubnutí zefektivníte. Zaznamenáváním pokroků (úbytku kilogramů a zpevňování postavy) získáte další motivaci

Nechcete na to být sami?

Zbavit se tuku, získat lepší postavu a být zdravější. Dosáhnout toho může téměř každý. Faktem ale je, že každý nemusí mít třeba tolik trpělivosti, aby například počítal kalorie a sestavoval si na základě toho svůj jídelníček. Někdy se také může stát, že ač se snažíte sebevíc, přebytečné kilogramy ne a ne zmizet. Nějaké komplikace se zkrátka čas od času vyskytnout mohou. Nechcete na to být sami? Nehodláte riskovat, že svůj boj s nadváhou vzdáte? Obraťte se na nějakého výživového specialistu. Spolupráce s odborníkem obvykle nebývá na škodu!

Už znáte svůj BMI? Nebo zatím netušíte, kolik práce vás na cestě za ideální váhou čeká?

Petr Kratochvíl