Elektronický věk a jeho možná úskalí

Pamatujete si ještě na éru kdy nebyly telefony a komunikace s lidmi na dálku probíhala přes telefonní budky? Lidé mobilní telefony nejprve vůbec neměli, později začali používat jednoduché modely s klávesnicí. Starší generace běžně existovaly bez internetu, protože ho ještě nikdo neznal. Na vesnicích se lidé setkávali na ulicích a bavili se spolu osobně. Blízkým lidem, posílali dopisy a pohledy z cest; tedy když se jim podařilo někam vycestovat. Dnes si život bez internetu, elektroniky a všech dostupných technologií  a také bez iPhonů jen stěží umíme představit. 

Pokud chceme držet krok s ostatními lidmi a být konkurenceschopní, používání chytrých technologií je nutnost; bez nich toho nejde mnoho  dosáhnout. Jsme na nich stále více závislí. Měly by nám má usnadnit život, nicméně nesmí přerůst v závislostní epidemii. Vědecké experimenty dokazují, že nadužívání technologií mění činnost našeho mozku. Ten stále vyžaduje zásobování novými informacemi. Pokud si ovšem zvykne, že používáním technologií unikne nudě, osamocení či vnitřnímu neklidu, problém se objeví, pokud mu tento druh zábavy nedodáme. 

Internet obsahuje obrovské množstvím informací a člověk tyto informace jen přelétne. Velké množství informací vnímá povrchově, nejde do hloubky problému, přesto přetěžuje svoji pracovní kapacitu mozku. Objevuje se roztěkanost, nesoustředění se a celkově dochází ke ztrátě pozornosti například při delší konverzaci s jiným člověkem. 

Pokud budete někdy potřebovat zpomalit životní tempo a srovnat si vaše myšlenky v hlavě a životní priority, zkuste odložit telefon a internet na druhou kolej. Život kolem vás se určitě zpomalí a vy si najdete svoji niterní rychlost. 

Určitě by stálo za pozornost zamyslet se nad dobou, která pravděpodobně bude brzy realitou, pokud budeme pokračovat v nastoleném tempu zavádění robotů do praxe a samočinných zařízení bez obsluhy. Přechod od vědomé činnosti člověka k automatizované výrobě a využívání robotů bude vykonáván na principu stereotypního opakování. Lidský mozek nebude schopen kreativně přemýšlet. Očekávané zrychlení internetu a transferu dat k rozvoji lidské kreativnosti rozhodně nepovede. Nad situací bychom se měli zamyslet a začít u našich potomků rozvíjet všímavost, vazbu ke krajině, která nás obklopuje a zaměřit se na osobní vztahy mezi lidmi. Řešením situace by byla kompletní změna zažitých zvyků, na které mozek dokáže každodenním opakováním reagovat. Využijme technologie ke svému prospěchu, ale nenechme je ovládnout nás samotné.  

Kam se posunuly moderní technologie?

Chcete si zajít do kina nebo divadla? Dnes již nemusíte telefonovat a zjišťovat, kdy program začíná. S internetem máte informaci hned z první ruky. Doba DVD a CD nosičů filmů a hudby je překonána diskovou pamětí počítače. Prodělečná činnost telefonních budek byla nahrazena chytrými telefony. Měli jste doma telefonní seznam v tištěné brožuře? Ten byl překonán pamětí telefonu. Papírový atlas nahradili  řidiči  navigací. Zabudované senzory u automobilů nám usnadňují parkování. 

A pokrok jde dál. S řízením technologií pomocí hlasu přišla společnost Apple a její chytré iPhony.  Ty jsou doplněny například neviditelným pomocníkem Siri. Ten může řadu činností udělat za vás – například dostanete odpověď na vaši otázku, vytočí kontakt z vašeho telefonu, získá a předá informace z internetu, zapne topení či televizi a podobně. Je pochopitelné, že takového pomocníka nepořídíte levně – cena za něj se pohybuje okolo dvou desítek tisíc korun. O to horší bude, “utrpí-li” nějaký úraz či nehodu. Komu by se chtělo připlácet další tisíce za opravu – a navíc, bude-li v opravě, my bez něj budeme doslova jako bez ruky. Proto je nutno pečovat o svůj chytrý telefon skutečně důkladně. Na začátek většinou pomůže zadní kryt.

Zadní kryt na iPhone 6 plus lze vybrat z téměř nepřeberného množství barev, motivů či materiálového složení. V dnešní době není ani problém načrtnout vlastní design krytu na chytrý telefon a nechat jej přesně podle vašich představ vytvořit. Modelu iPhone 6 plus bude vlastnoručně navržený zadní kryt slušet a podtrhne vaši osobnost. 

Inu i takové detaily mohou přispět k vaší lepší pozici jak v práci, tak ve společnosti. Nicméně pravdou zůstává, že  rozhodující stále bude vaše osobnost.

A co vy. Cítíte se “otrokem” moderní doby, nebo ji naopak vítáte? Je pro vás moderní elektronika užitečným pomocníkem, pánem nebo nepřítelem? 

Petr Kratochvíl